Botox ( potoczna nazwa podawania toksyny botulinowej) to zabieg medycyny estetycznej wykorzystywany na zmarszczki mimiczne. Jak często można go wykonywać?
Zmarszczki mimiczne mogą pojawić się już w młodym wieku. Są wynikiem ruchów mięśni twarzy i widoczne są przede wszystkim u osób z bogatą mimiką – szeroko uśmiechających się czy marszczących czoło.
Walka z takimi zmarszczkami z wykorzystaniem zwykłych kremów czy serum nie jest skuteczna – zaleca się wtedy botox , który działa na zmarszczki mimiczne w miejscu ich powstawania, czyli
w mięśniu.
Botox jest skuteczny na:
- zmarszczki poprzeczne czoła
- zmarszczki pionowe między brwiami, tak zwane lwie zmarszczki
- zmarszczki wokół oczu takie jak kurze łapki
Oprócz tego botoks wykorzystywany jest przy leczeniu nadmiernej potliwości, migren czy bruksizmu – zgrzytania zębów.
Jak działa botoks?
Powoduje zablokowanie połączeń pomiędzy zakończeniami nerwów oraz unerwianymi przez nie mięśniami, dlatego mięsień staje się wtedy rozluźniony. Właśnie dlatego botoks jest obecnie używany w redukcji zmarszczek mimicznych, czyli tych wywoływanych przez ruchy mięśni twarzy.
Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej typu A cienką igłą w miejsce zmarszczki, dochodzi do jej stopniowego wygładzenia. Efekt nie jest jednak widoczny od zaraz. Najczęściej należy poczekać na niego od 3 do 10 dni w zależności od indywidualnych predyspozycji, w tym od wieku, stanu skóry, a także okolic, w które botoks został podany.
Warto przy tym zaznaczyć, że botox nie daje efektu trwałego – jest on odwracalny. Dochodzi wówczas do neutralizacji toksyny, a tym samym mięsień odzyskuje swoją wcześniejszą sprawność i zmarszczka znów zaczyna być widoczna.
Na szczęście, botoks można powtarzać systematycznie wtedy, gdy efekt zaczyna się zmniejszać.
Jak często można wstrzykiwać go w mięśnie twarzy?
Wygładzenie zmarszczek botoksem – efekt na 3-6 miesięcy
W zależności od indywidualnych cech każdej osoby, czas działania botoksu wynosi najczęściej od 3 do 6 miesięcy, ale u niektórych osób może być to nawet 8 miesięcy. Po tym czasie mimika twarzy zaczyna powoli powracać i to właśnie wtedy można dokonać kolejnego zabiegu.
Zaleca się, aby zabieg nie był przeprowadzany częściej niż raz na 3 miesiące. Warto przy tym zaznaczyć, że po wykonaniu każdego zabiegu wstrzyknięcia botoksu czas pomiędzy kolejnymi zabiegami będzie się wydłużał. Jeśli jednak zabieg nie będzie wykonany przez dłuższy okres, wtedy zmarszczki zaczną się pogłębiać, co wynika z naturalnych procesów starzeniowych skóry.
Aby dobrać optymalną częstotliwość wykonania zabiegu, zaleca się konsultację z profesjonalistą – lekarzem medycyny estetycznej. Będzie on mógł wtedy określić stan skóry oraz jej indywidualne potrzeby związane z zabiegiem wstrzyknięcia botoksu.
BOTOX w migrenie
Przewlekła migrena jest ciężką i trudną do leczenia chorobą, znacznie upośledzającą funkcjonowanie dotkniętych nią osób.
Ze względu na możliwość współistnienia polekowych bólów głowy farmakoterapia przewlekłej migreny jest szczególnie trudna i często kończy się niepowodzeniem. Toksyna botulinowa typu A jest wysoce skutecznym i bezpiecznym lekiem, rekomendowanym w profilaktycznym leczeniu przewlekłej migreny.
Główną strukturą nerwową odpowiedzialną za patogenezę migreny jest układ nerwu trójdzielnego zbierający informacje czuciowe z opon mózgowych i naczyń mózgowych. Impulsy bólowe są przekazywane drogą nerwu trójdzielnego do zwoju trójdzielnego, a następnie do wyższych pięter układu sensorycznego — wzgórza i kory mózgu.
Mechanizm działania przeciwbólowego botoksu wynika ze zdolności leku do blokowania uwalniania mediatorów stanu zapalnego i mediatorów bólu
z zakończeń nerwowych nerwu trójdzielnego.
Efektywność botoksu w leczeniu przewlekłej migreny została udowodniona w badaniach klinicznych. Wiodącym badaniem, na którego podstawie lek uzyskał rejestrację,
jest PREEMPT Study .(Phase III REsearch Evaluating Migraine Prophylaxis Therapy).
Skuteczność terapii po zakończeniu leczenia w badaniu PREEMPT — definiowaną jako redukcję o co najmniej 50% w zakresie występowania liczby dni migrenowych, godzin z bólem
głowy czy łącznej liczby epizodów migren —udowodniono u blisko 70% chorych.
Lek nie wywołuje żadnej tak zwanej blokady zakończeń bólowych (jak np. lidokaina) i nie przynosi szybkiego, doraźnego efektu.
Wynika to z mechanizmu jego działania, czyli ośrodkowej desensytyzacji. Podobnie jak rozwój przewlekłej migreny dokonuje się powoli (czas potrzebny na rozwój sensytyzacji), tak „oduczenie” układu nerwowego (desensytyzacja) odbywa się stopniowo.