Fibryna bogatopłytkowa

Zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej to zaawansowana kuracja przeciwstarzeniowa. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, gdyż stosowane są komórki wzrostu oraz czynniki macierzyste pozyskiwane z krwi pacjenta. Ta przełomowa metoda odmładzania skóry często mylona jest z zabiegiem wykorzystującym osocze bogatopłytkowe, jednak w
rzeczywistości jest bardziej skuteczna. Jaka jest różnica między fibryną bogatopłytkową a osoczem? I jakie są efekty wykorzystania fibryny bogatopłytkowej?

Czym jest fibryna bogatopłytkowa?

Płytki krwi to komórki krwi odpowiedzialne za wysoki potencjał regeneracyjny organizmu. W przypadku uszkodzenia tkanek płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, co prowadzi do aktywacji komórek macierzystych, fibroblastów oraz komórek naskórka. Efektem jest efektywna regeneracja tkanek, nasilona synteza włókien kolagenowych oraz intensywna odnowa biologiczna tkanek.

Fibryna bogatopłytkowa PRF to materiał biologiczny pozyskany z krwi pacjenta. Wyróżnia się wysoką koncentracją związków odżywczych, które wywierają zbawienny wpływ na skórę. Odwirowanie próbki krwi przy zachowaniu specjalnych warunków wirowania umożliwia uzyskanie trójwymiarowej struktury przestrzennej, skomponowanej z płytek krwi oraz włókien fibryny. Uzyskany preparat biologiczny różni się od osocza bogatopłytkowego właśnie usieciowaniem przez włókna fibryny. Przekłada się to na bardziej pożądaną aktywność biologiczną. W przypadku osocza bogatopłytkowego czynniki wzrostu uwalniane są bardzo szybko w dużych stężeniach. Z kolei w przypadku fibryny bogatopłytkowej czynniki wzrostu i cytokiny uwalniane są stopniowo przez dłuższy czas. Przekłada się to na długotrwały efekt stymulowania skóry.

Wskazania do zastosowania fibryny bogatopłytkowej

Zabieg z fibryną bogatopłytkową dedykowany jest osobom, które pragną naturalnego, a zarazem bardzo bezpiecznego odmładzania skóry. Wskazaniem do zabiegu jest zatem pojawienie się takich oznak starzenia skóry jak:

  • zmarszczki (zmarszczki palacza, kurze łapki, zmarszczki na czole, szyi)
  • bruzdy na twarzy (bruzdy marionetki, bruzdy nosowo – wargowe)
  • utrata wiotkości
  • dolina łez i cienie pod oczami

Fibryna bogatopłytkowa doskonale sprawdza się także w przypadku skóry wymagającej regeneracji lub złagodzenia zmian chorobowych. Mowa zwłaszcza o egzemie, łuszczycy, oparzeniach, odmrożeniach, urazach. Zabieg z fibryną bogatopłytkową wykonywany jest ponadto w celu redukowania niewielkich blizn, np. blizn potrądzikowych. Zabieg idealnie sprawdza się także w celu przyspieszenia regeneracji skóry po procedurach medycyny estetycznej, np. laseroterapii.

Jak jeszcze może być wykorzystana fibryna bogatopłytkowa? Włosy osłabione, wypadające i matowe doskonale reagują na terapię fibryną bogatopłytkową; podczas zabiegu odżywiane są bowiem mieszki włosowe, a to przekłada się na ograniczenie wypadania włosów i stymulowanie ich wzrostu.

Na czym polega zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej?

Zabieg z fibryną bogatopłytkową rozpoczyna się od pobrania próbki krwi – wystarczy od 8 do 16 ml krwi. Krew jest następnie wirowana w specjalnej wirówce, dzięki czemu możliwe jest pozyskanie fibryny bogatopłytkowej. Następnie pozyskany materiał biologiczny jest podawany śródskórnie na drodze iniekcji. Fibryna bogatopłytkowa może być wstrzykiwana liniowo wzdłuż zmarszczek lub w dowolny obszar skóry objęty zabiegiem.

Wykorzystanie cieniutkiej igły oraz kremu znieczulającemu redukuje silną bolesność podczas zabiegu, może być odczuwalny jedynie niewielki dyskomfort. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Dla uzyskania maksymalnego efektu zalecane jest wykonanie serii 3 – 5 zabiegów w odstępie czasowym 3 – 4 tygodni. Dla podtrzymania osiągniętego efektu warto wykonać zabieg przypominający raz na 3 – 6 miesięcy.

Zabieg z fibryną bogatopłytową – jakie efekty?

Bezpośrednio po zabiegu iniekcji fibryny bogatopłytkowej możliwe jest pojawienie się niewielkich siniaczków, które ustępują samoistnie w przeciągu kilku dni.

Z racji faktu, iż fibryna bogatopłytkowa stopniowo i długotrwale uwalnia cenne związki odżywcze, efekty zabiegu są w pełni widoczne po upływie 2 – 3 tygodni. Zauważyć można wówczas wygładzenie zmarszczek i bruzd, wzrost napięcia i elastyczności skóry, zredukowanie widoczności niewielkich blizn czy przyspieszoną regenerację skóry, a także ograniczenie wypadania włosów.

Dzięki poprawie ukrwienia skóry, jej dotlenienie i odżywienia oraz pobudzenia syntezy włókien kolagenowych skóra zyskuje zdrowy koloryt i blask, zauważalny jest efekt rewitalizacji i odmłodzenia skóry. Dla osiągnięcia jeszcze bardziej spektakularnych efektów, można połączyć zabieg fibryny bogatopłytkowej z zabiegiem wykorzystującym osocze bogatopłytkowe.

Przygotowanie do zabiegu i zalecenia pozabiegowe

Przed zabiegiem z fibryną bogatopłytkową warto zadbać o odpowiednie nawodnienie skóry – zalecane jest wypicie minimum 1,5 litra płynów w dniu poprzedzającym zabieg. Przed zabiegiem unikać należy sauny, solarium.

Po zabiegu przez minimum dwa tygodnie należy ograniczyć ekspozycję na słońce, a także unikać sauny i solarium. Wymagane jest stosowanie filtrów anty – UV, najlepiej SPF 50+.

Przeciwwskazania do zabiegu z fibryną bogatopłytkową

Zabieg z fibryną bogatopłytkową jest zabiegiem bezpiecznym, o minimalnym ryzyku alergii czy podrażnień skóry. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu i są to:

  • stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych
  • stosowanie antykoagulantów
  • choroby autoimmunologiczne
  • schorzenia wątroby
  • nowotwory
  • ciąża i laktacja.
Przewiń do góry