RF Radiofrekwencja mikroigłowa fala radiowa

Nazwa zabiegu pochodzi od angielskiego skrótu zabiegu: Microneedle Fractional Radio Frequency, w Polsce nazywamy zabieg radiofrekwencją mikroigłową, czasem termolifting za pomocą fal radiowych. Niektórzy pacjenci używają skrótu RF lub MRF.

Jaka przebiega zabieg termoliftingu radiofrekwencji mikroigłowej RF?

Zabieg urządzeniem RF mikroigłowy jest polecany do każdego rodzaju skóry. Dla każdego pacjenta używana jest osobna, sterylna głowica zawierająca mikroigły, zakładana na rękojeść urządzenia. Lekarz specjalista medycyny estetycznej ustala głębokość wysuwania mikroigiełek oraz natężenie prądu o częstotliwości fal radiowych. Igły w trakcie impulsu wysuwają się na daną głębokość, nawet do 3 mm.

Operator przykłada głowicę urządzenia RF do skóry pacjenta, następnie mikroigiełki wnikają w skórę, a energia fal radiowych zamienia się na energię termiczną. W efekcie pacjent odczuwa rozchodzące się ciepło i delikatne ukłucie.Po znieczuleniu skóry kremem znieczulającym zabieg jest bezbolesny.

Jakie procesy zachodzą w skórze?

Z wiekiem włókna kolagenowe ulegają rozfragmentowaniu. Skutkuje to powstawaniem zmarszczek, wiotczeniem i rozciąganiem się skóry. Podczas zabiegu RF mikroigłowym bardzo precyzyjnie uszkadzamy włókna kolagenowe skóry, w efekcie stary kolagen się obkurcza i tworzy nowy. Kolagen w skórze jest odpowiedzialny za prawidłowe napięcie i jędrność skóry.

Który zabieg wybrać? Laser frakcyjny CO2 czy RF mikroigłowy?

Do tej pory lasery frakcyjne zwykle działały na głębokości około 1,5 mm, bardzo rzadko laser frakcyjny CO2 głębiej, aż do 2,5 mm, ale wiązało się to z długim gojeniem nawet do tygodnia czasu.

Zabieg RF mikroigłowy polecany jest przez lekarzy ze względu na bardzo krótki okres gojenia.

Laser frakcyjny CO2 jest nadal standardem w wygładzaniu blizn pooparzeniowych, potrądzikowych, rozszerzonych porów, szczególnie na twarzy. Laserowe leczenie rozstępów wiązało się z długim gojeniem od 7 do 30 dni, dodatkowo czasem u osób z ciemniejszą karnacją, na skutek zabiegu laserem CO2, mogły pojawiać się przebarwienia.

Dlatego RF frakcyjny igłowy stał się w wielu wskazaniach alternatywą dla lasera frakcyjnego, z krótszym okresem gojenia przy mniejszej inwazyjności zabiegu.

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, piecze i jest lekko opuchnięta. Rumień ustępuje po około godzinie, makijaż można nałożyć po 24 godzinach.

Efekty zabiegu widoczne są stopniowo w ciągu jednego do trzech maksymalnie sześciu miesięcy. Zalecane jest wykonanie 2-3 zabiegów RF mikroigłowego w odstępach 4 do 6 tygodni.

WSKAZANIA DO ZABIEGU RADIOFREKWENCJI MIKROIGŁOWEJ

  1. Lifting i podniesienie owalu twarzy,
  2. Redukcja zmarszczek i głębokich bruzd,
  3. Wiotka skóra wokół oczu (worki pod oczami),
  4. Usuwanie rozstępów (uda, pośladki, brzuch, piersi, ramiona, łydki),
  5. Usuwanie blizn powstałych na skutek leczenia trądziku

 

Z  Radiofrekwencją Mikroigłową jest tak, że daje super efekty, ale jednak działa trochę zerojedynkowo.

Jak zostanie ustawiona poniżej pewnych parametrów, to efekt będzie niezauważalny, jak powyżej – możemy za bardzo „przedobrzyć”.

Brak efektów może też wynikać ze złej diagnozy problemów skóry lub z nieodpowiedniego wykorzystania sprzętu.

Cała sztuka polega więc na tym, aby zabieg odpowiednio wykonać. 

Jeśli ktoś nie wykonuje takich zabiegów dużo, to szanse na to, by dobrze dobrał parametry, są niewielkie.

Lekarz bez doświadczenia kieruje się parametrami, zalecanymi przez producentów, czego ja nigdy nie robię – są one źle dobrane, i nie chodzi tylko o to, że za słabo.

Zaprojektowano je tak, żeby pasowały do każdego, czyli – dopowiem – do nikogo, bo przecież każdy człowiek jest inny.

Ktoś, kto ma 35 lat, może mieć skórę w o wiele gorszej kondycji niż ktoś, kto ma lat 45, a parametry urządzenia tego nie przewidują.

Przewiń do góry