SKLEROTERAPIA
To obecnie jedna z szybko rozwijających się dziedzin w leczeniu chorób naczyń żylnych. Cieszy się ona powodzeniem ze względu na ewolucje echoskleroterapii oraz zastosowania nowych środków sklerotyzujących.
Dla uzyskania jak najlepszych efektów stosujemy preparaty firmy Kreussler Pharma uczynnione powierzchniowo metodą Tessariego.
Zasady skleroterapii
Zabieg polega na miejscowym wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły specjalnego preparatu w celu wywołania odczynu zapalnego ściany naczynia. W miejscu zapalenia powstaje skrzeplina, która z czasem ulega zwłóknieniu, czego następstwem jest zamknięcie światła naczynia. Żylak tworzony przez to naczynie zanika z powodu braku ciśnienia krwi w tym naczyniu.
Do wstrzyknięć używa się strzykawek wyposażonych w bardzo cienkie igły, dzięki czemu zabieg jest prawie bezbolesny. Ostrzyknięty żylak kurczy się i zamyka przepływ krwi, a szpecąca siatka naczyń znika, gdy w jej wnętrzu przestaje płynąć krew.
Dobry efekt estetyczny uzyskuje się po wykonaniu kilku zabiegów.
Zabieg skleroterapii poprzedzony jest badaniem USG lub Dopplera.
Sama skleroterapia polega na wstrzyknięciu leku. Wstrzyknięcia przeprowadzane są za pomocą bardzo cienkich igieł insulinowych i są niemal bezbolesne.
Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa na ogół 20-30 minut.
Po skończonym zabiegu i założeniu opatrunku uciskowego chory powinien spacerować przez 20-30 minut. Nie wolno w tym czasie siedzieć, stać ani leżeć.
Opatrunek uciskowy na nodze należy trzymać od 5-14 dni – w zależności od zalecenia lekarza.
Dobry efekt estetyczny uzyskuje się po wykonaniu kilku zabiegów. U mniej niż 1% pacjentów skleroterapia może spowodować objawy alergiczne. Do rzadko występujących niepożądanych efektów estetycznych skleroterapii należą przebarwienia skórne, które ustępują zazwyczaj w ciągu kilku miesięcy.
Skleroterapia piankowa
Tą metoda możemy usunąć zarówno sieć szpecących „pajączków” na nogach jak i patologiczne żyły siatkowate wyglądem zbliżone do żylaków oraz same żylaki średniej wielkości.
Przy drobnych naczynkach na skórze jest to jedyna metoda ich zamknięcia.
W Centrum „Venamed” zabieg skleroterapii przeprowadzamy często przy użyciu „oświetlacza naczyniowego” VEINLITE, który pozwala na uwidocznienie naczyń niewidocznych podczas typowej skleroterapii.
Po zabiegu pacjentka wraca do domu, do swoich codziennych czynności. Jedynym ograniczeniem jest zakaz przegrzewania nóg (gorące kąpiele, sauna, nasłonecznienie, solarium).
Występujące w miejscu zamykanych naczyń przebarwienia wraz z upływem czasu znikają zupełnie.
Skleroterapia to zabieg wymagający współpracy pacjentki z lekarzem. Dzięki niej powikłania w postaci przebarwień występują stosunkowo rzadko. W krajach zachodnich jest to bardzo popularna metoda. Kobiety dbające o estetyczny wygląd nóg poddają się takim zabiegom co 2 – 3 lata, nie dopuszczając do tworzenia się dużych obszarów nieestetycznie wyglądających poszerzeń żylnych. Następujące w kolejnych latach dostrzyknięcia są krótkie i zdecydowanie mniej kłopotliwe.